شنبه, 30 تیر 1397

 

 

بازدید خبرنگاران استان از طرح های شرکت آب منطقه ای آذربایجان غربی

به همت روابط عمومی شرکت آب منطقه‌ای آذربایجان غربی جمعی از خبرنگاران استان در تور دو روزه از طرحها و پروژه های اجرایی شرکت آب منطقه ای در شمال و جنوب استان بازدید نمودند.  

به گزارش روابط عمومی آب منطقه ای آذربایجان غربی، درروز اول این برنامه تعداد 25 نفر از خبرنگاران به همراهی مجریان ، مشاوران و پیمانکاران طرح ها از سد چپر آباد اشنویه، کانال انتقال آب جلدیان، شبکه جلدیان و سروکانی و سد سیلوه در شهرستان پیرانشهر بازدید نمودند.

در این برنامه بازدید طی نشستی که در سالن جلسات سد چپرآباد برگزار شد مهندس حسین علی بیگی مدیر دفتر طرح های توسعه منابع آب آذربایجان غربی با اشاره به اهداف راه اندازی این سد گفت: سد چپرآباد از نوع خاکی با هسته رسی جهت تامین آب زیست محیطی دریاچه ارومیه و تامین آب شرب شهرهای نقده، اشنویه و نالوس و همچنین  تامین آب اراضی حق آب بر کانی رش به میزان یکهزار و 53 هکتار در حال احداث بوده واز حدود 94 درصد پیشرفت فیزیکی برخوردار است.

وی افزود: با بهره برداری از این سد سالانه 95 میلیون متر مکعب آب به دریاچه ارومیه انتقال می یابد و در صورت تامین مالی پروژه و رفع مشکلات موجود این سد تا پایان سال جاری به بهره برداری می رسد.

مدیر دفتر طرح های توسعه منابع آب آذربایجان غربی ضمن معرفی کانال انتقال آب جلدیان و سد سیلوه نیز گفت: این کانال به طول 22.5 کیلومترآب را از سید سیلوه پیرانشهر به سد چپر آباد منتقل می کند و در نهایت 95 میلیون متر مکعب آب از طریق این کانال به دریاچه ارومیه منتقل می شود.

وی افزود سد سیلوه از نوع خاکی با هسته رسی برای تامین آب شرب پیرانشهر، کشاورزی ، انتقال آب به دریاچه ارومیه و توسعه گردشگری با صرف 450 میلیارد تومان هزینه اجرا شده و در اردیبهشت ماه سال 96 به بهره برداری رسیده است.

روز دوم سفر با حرکت به سمت اراضی جنوبی رودخانه ارس آغاز شد و خبرنگاران ضمن بازدید از ایستگاه پمپاژ کرم آباد و مجموعه خطوط انتقال آب و شبکه ها و سد کرم آباد با توضیحات ارائه شده از سوی مشاورین و مجریان طرح ها اطلاعات لازم مربوط به مشخصات و اهداف پروژه در اختیار حاضرین قرار گرفت.

در ادامه برنامه خبرنگاران ضمن بازدید از سد کرم آباد طی نشستی که در سالن جلسات این سد برگزار شد، مهندس علی بیگی ضمن معرفی طرح با اشاره به هدف احداث سد کرم آباد گفت: انتقال، تنظیم و مصرف آب مازاد رودخانه ارس در 19 هزار و 200 هکتار از اراضی کرم آباد از اهم اهداف این طرح است.

مدیر دفتر طرح های توسعه منابع آب آذربایجان غربی افزود: با بهره برداری از خط انتقال آب از رودخانه ارس به سد کرم آباد سالانه 112 میلیون متر مکعب آب از طریق خطوط لوله فولادی تحت فشار به ظرفیت 5.49 متر مکعب در ثانیه ازدریاچه پشت سد ارس به سد کرم آباد انتقال می یابد.

وی با اشاره به عملیات ساخت این سد گفت : سد کرم آباد 70 درصد پیشرفت فیزیکی دارد و ساخت آن از سال 1394 آغاز شده و بر اساس برنامه زمان بندی باید در سال 1397 به بهره برداری میرسید که  با توجه عملیات شبانه روزی شرکت آب منطقه ای انتظار میرود تا پایان امسال به بهره برداری برسد.

 

منبع خبر: روابط عمومی شرکت آب منطقه ای آذربایجان غربی