سه‌شنبه, 28 اسفند 1397

 

 

سد مخزنی زولا در استان آذربایجان غربی سرریز کرد

بارندگی های خوب بهاری در شهرستان سلماس در آذربایجان غربی موجب سرریز شدن آب سد مخزنی زولا برای اولین بار پس از بهره برداری از این سد شد.  

به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای استان آذربایجان غربی، مهندس کیومرث دانشجو مدیرعامل شرکت آب منطقه ای آذربایجان غربی ضمن اعلام این خبر گفت:  باتوجه به بارش های خوب بهاره طی دو ماه گذشته ، سد زولا با رسیدن به تراز نرمال 72میلیون متر مکعب آب برای اولین بار پس از آغاز بهره برداری از آن  در تاریخ 10 خرداد ماه سرریز نمود.

وی افزود: سدهای استان به دلیل بارشهای نامناسب پائیز و زمستان در وضعیت خوبی قرار نداشتند و خوشبختانه بارندگی های پی درپی و مناسبی که در فصل بهار اتفاق افتاد موجب بهبود وضعیت ذخیره سدهای استان و رسیدن به تراز نرمال و سرریز نمودن سدهای آغ چای، سیلوه و زولا در استان آذربایجان غربی شد.

مهندس دانشجو از ساکنان حاشیه سد زولا درخواست کرد: برای امنیت بیشتر از نزدیک شدن به حاشیه رودخانه و سد خودداری کرده و هشدارهای ایمنی را رعایت کنند.

سد مخزنی زولا در 15 کیلومتری شمال غرب شهر سلماس بر روی رودخانه زولا چای واقع شده، این سد از نوع خاکی با هسته رسی بوده و با طول تاج 323 متر و ارتفاع از بستر 87 متر به منظور تامین آب 9 هزار و 272 هکتار از اراضی کشاورزی منطقه و تامین آب مطمئن شرب و صنعت شهرهای سلماس و تازه شهر و همچنین تامین بخشی از اهداف زیست محیطی پارک ملی دریاچه ارومیه در فروردین ماه 1389 به بهره برداری رسیده است.

منبع خبر: روابط عمومی شرکت آب منطقه ای آذربایجان غربی